Вже сьогодні потрібно думати,
як виховати кращих представників майбутнього.
ІМЗО
Звіт про проведення Stem-тижня
З 22.04.2019 по 26.04.2019 в Роменській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 проведено ряд заходів у рамках Всеукраїнського STEM-тижня, які були спрямовані на створення умов для реалізації творчих здібностей учнів, на активізацію та розвиток пізнавального інтересу до навчальних предметів, а особливо математики, інформатики та природничих наук.
Чому стиль STEM? В умовах сучасної освіти гостро постає питання підготовки кваліфікованих спеціалістів, які зможуть підняти економіку країни, зробити її більш інноваційною та конкурентоспроможною. Сьогодні потрібні спеціалісти у ІТ галузях, програмісти, та робітники пов'язаних з технологією і високотехнологічним виробництвом на стику з природничими науками. Для вирішення цього завдання вчителі школи й використовують STEM напрямки в освітньому процесі.
Тиждень проходив згідно затвердженого плану.
22.04.2019 дітей було ознайомлено з планом тижня, особливостями проведення та вимогами до роботи. Створена фотозона «STEM».
23.04.2019 вчителями трудового навчання Сорокою Ольгою Василівною та зарубіжної літератури Плужник Юлією Валеріївною проведено інтегрований STEM-урок трудового навчання (дів.) та зарубіжної літератури з теми «Велика таємниця шоколаду» з ученицями 5-А та 5-Б класів.
Дівчатка (групами) презентували свої проекти з теми:
- "Історики" створили колаж та розповіли, як, де і коли людство відкрило для себе какао-боби, з яких готували гарячий напій;
- завдяки "Дослідникам" діти здійснили віртуальну екскурсію відомими шоколадними фабриками України;
- "Літературознавці " запросили здійснити чарівну подорож на шоколадну фабрику Віллі Вонки разом з Чарлі Бакетом та його друзями;
- Група "Технологи" збирали рецепти приготування шоколаду в домашніх умовах з маминих та бабусиних записничків та з Інтернету;
- "Експерти" познайомили з користю та шкідливістю шоколаду.
Найцікавішим та найсмачнішим етапом уроку був процес приготування шоколаду та його дегустація, до якого долучилися всі без вийнятку.
Шоколадний аромат ще довго тримався в класі. Діти отримали неймовірне задоволення від уроку. Та найголовніше - здобули практичні навички, які зможуть реалізувати в житті.
24.04.2019 учитель початкових класів Усик Тетяна Михайлівна провела в 4-А класі урок математики з елементами природознавства з теми «Множення багатоцифрових чисел на трицифрові. Задачі на прямолінійний рух і знаходження площі. Територія і поверхня України. Мішані ліси».
Тетяна Михайлівна в цікавій формі провела усний рахунок. У результаті роботи учні дізналися, що потрібно взяти із собою, щоб подорожувати Україною. У ході заочної мандрівки, школярі побачили найвідоміші озера України, а також дізналися про окремі з них, підготували цікаві презентації.
І знову «Математичне випробування». Діти із задоволенням розв’язували задачі на обчислення площі озера Ялпуг, установлювали співвідношення між одиницями довжини, порівнювали довжину кордонів країни, що межують з Україною. У ході гри «Знайди сусіда» відокремили країни-сусідів України.
Під час виконання завдань з математики використовувалася карта успішності та контролю, яка сприяє розвитку самостійності.
Досить цікаво пройшла технологічна вправа «Карусель», де учні об’єднувалися в групи за кольором і захищали питання з теми «Мішані ліси».
Діти закінчили урок самооцінкою своєї роботи.
24.04.2019 відбувся урок у 5-Б класі з фізичної культури з елементами математики, який провели вчителі фізичної культури Гейко-Якубовська Ірина Володимирівна та математики Минець Лариса Миколаївна з теми «Легко бігаємо і стрибаємо. Легко множимо та віднімаємо».
На уроці були поєднані фізичні та інтелектуальні вправи. Щоб уникнути фізичного перенавантаження учнів, хвилини відпочинку були заповнені цікавими завданнями з математики.
П’ятикласникам було запропоновано скласти задачу до кожного нормативу з фізичної культури. Діти обчислили швидкість руху на дистанції 30 м., довжину стрибка на дистанції 20 м., тривалість одного присідання за певний проміжок часу.
Учні були в захваті від даного STEM-уроку. Учителі представили незвичні, але надзвичайно результативні методи навчання.
25.04.2019 урок природознавства з елементами української мови та математики в 4-Б класі провела вчитель початкових класів Сугак Тамара Василівна з теми «Як природа зони мішаних лісів впливає на господарську діяльність людини?»
На уроці було поєднано між собою три предмети: українська мова, природознавство і математика. З української мови працювали з текстом, в якому був опис частинки зони мішаних лісів, а саме села Васильківщини, в якому протікає невеличка річка Раставиця.
Розв’язування задач було пов’язане з підрахунком дерев, які ростуть в цій зоні, а також про економне використання паперу, про корисні копалини Полісся.
Діти працювали з картами природних зон. Самостійно знаходили зону мішаних лісів і корисні копалини, які видобувають у цій зоні.
Для узагальнення і закріплення знань були проведені ігри: «Так чи ні?», «П’ять речень».
25.04.2019 учні 7-Б класу разом із вчителем англійської мови Газенко Іриною Борисівною здійснили віртуальну подорож до Лондона під час STEM-уроку з теми «Ласкаво просимо до Лондона».
Учитель Газенко І.Б. створила словникову карту в програмі WordArt, за допомогою якої учні пригадали визначні місця столиці Об’єднаного Королівства. Виконуючи на комп’ютерах завдання в програмі LearningApps, школярі не тільки використали фото відомих споруд Лондона, а й знаходили їх на карті. Учні в парах розповідали про місця, які вони відвідають під час екскурсії до столиці Великобританії, пояснюючи свій вибір.
Уже в 7 класі підлітки починають думати над своєю майбутньою професією. Тому вчитель запропонувала своїм учням спробувати себе в ролі робітників туристичного агентства.
Переглянувши короткий відеофільм, школярі дізналися, які визначні місця найбільш популярні серед туристів. А розв’язуючи математичні задачі,діти дізналися про Лондонський зоопарк та музей мадам Тюссо.
Пройшовши невелику професійну підготовку, учні об’єдналися в групи (кожна група – це окреме туристичне агентство) і взяли участь у конкурсі на найкращу екскурсію. Отримавши інформацію про потенційних клієнтів (вік, професія, хобі), «робітники туристичних агентств» розробили та представили проекти цікавих та інформативних екскурсій. Одним з клієнтів була волонтер Корпусу миру Amber Dierks. Усі працювали творчо. Експертна група нагородила всіх учасників конкурсу дипломами. Під час уроку учні продемонстрували знання з теми, уміння критично мислити в різних ситуаціях, працювати в парах та групах.
26.04.2019 р. відбувся інтегрований STEM-уроку в 7-Б класі з теми «Східна Азія», який провели вчитель географії Бартош Євгеній Миколайович, вчитель інформатики Коноваленко Світлана Іванівна та вчитель образотворчого мистецтва Білик Інна Павлівна.
Євгеній Миколайович разом з учнями презентував країни Східної Азії у досить креативний спосіб, який не залишив байдужим жодного із присутніх.
Учні працювали в групах та індивідуально, завданням кожного було дослідження певних «родзинок» Китаю та Японії. Діти продемонстрували не лише знання з географії, а й проявили творчість та показали власні таланти з інформатики, образотворчого мистецтва, музики, танців і навіть кулінарії.
Покась Катерина – виконала на скрипці китайську п’єсу.
Колодій Ірина зробила японську зачіску Терешкевич Софії. Дівчатка запропонували однокласницям використати дану ідею в шкільній моді, але нагадали, що жодна традиційна зачіска не може обійтися без японських паличок для волосся.
Яременко Оксана та Приходько Софія створили китайські ієрогліфи та пояснили, що це одна з найглибших і найзагадковіших форм писемності на планеті. Кожен ієрогліф — малюнок, у кожного знака — своя історія і значення.
Шапрудова Уляна познайомила присутніх з китайським внутрішнім бойовим мистецтвом, одним із видів ушу – тайцзіцюань, популярне як оздоровча гімнастика. Дівчинка показала деякі прийоми даного мистецтва та розповіла про їх користь для організму людини.
Заєць Аліна та Скрибка Ірина представили власні китайські та японські малюнки.
Інна Павлівна познайомила учнів з ікебаною – японським мистецтвом створення композицій з квітів. Продемонструвала правила їх виготовлення та разом із дівчатами класу створили неперевершену красу, яка привернула увагу присутніх як частина загадкової культури Японії, як можливість доторкнутися до давніх традицій Сходу.
Хлопці класу, під керівництвом Світлани Іванівни, за допомогою Goоgle-карт здійснили віртуальну подорож країнами Східної Азії та виконали математичні обчислення в MS Excel щодо часу перельоту та відстані до Токіо та Пекіну.
І найсмачнішою «родзинкою» уроку став китайський салат від Шафагатової Катерини. Учениця не лише поділилася рецептом страви та особливостями приготування, а ще й пригостила однокласників.
Діти дізнались багато нового про країни Східної Азії, особливо Китаю та Японії, бо кожна група продемонструвала результати своєї роботи.
26.04.2019 р. було проведено інтегрований STEM-урок у 8-А класі з інформатики та фізики вчителем інформатики Бакай Людмилою Вікторівною та вчителем фізики Бараннік Ніною Олексіївною з теми «Виконання індивідуальних і групових навчальних проектів із дослідження предметної галузі. Енергозбереження – крок до майбутнього».
Питання енергозбереження є актуальним та навіть одним із найважливіших як для України, так і для всього світу загалом. Тому учні 8-А класу вирішили дослідити проблему енергозбереження та запропонувати шляхи її вирішення. Восьмикласники відповідально поставилися до поставленого завдання й ефективно використовували ІКТ.
Шеденко Діана та Костенко Діана подали результати власного дослідження у вигляді відео-рекомендацій щодо енергозбереження, створили інформаційну модель, презентацію з теми «Економія електроенергії. Шляхи та способи енергозбереження» та буклети «Енергозбереження. Проблеми екології» для учнів школи.
Зубко Дарина та Корчака Наталія, розв’язавши задачу з фізики на визначення кількості енергії, яку споживає лампа розжарення, працюючи 12 годин на добу, подали результати підрахунків в табличному процесорі MS Excel, а також підготували опитувальник для однокласників, щоб перевірити рівень засвоєння ними теоретичного матеріалу з теми «Енергозбереження».
Учні також підготували цікаві повідомлення про відновлювальні джерела енергії, указали позитивні й негативні сторони використання енергії та зауважили, що забруднення атмосфери при використанні невідновлювальних джерел енергії веде до глобального потепління, таненню льодовиків й підвищення рівня світового океану.
Заздалегідь було підготовлено проект на ватмані та працюючи впродовж уроку учні доповнювали його підготовленими матеріалами у вигляді QR-кодів.
Учні були в захваті від роботи в командах та отримали завдання, щоб продовжити роботу над навчальним проектом.
23.04.2019-24.04.2019 вчитель початкових класів Жмуд Валентина Василівна відвідала Всеукраїнський науково-практичний семінар "STEM-освіта: інноваційні проекти для НУШ" за сприяння Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
STEM-тиждень сприяв розвитку обізнаності вчителів та учнів у STEM-освіті, зацікавленості у вивченні предметів та дав змогу провести цікаво, змістовно і корисно освітній процес.
Як підсумок: учні виявили бажання запровадити STEM-уроки та вже почали пропонувати вчителям ідеї та приносити матеріали, які можуть бути використані для такої цілі. Сподіваюсь, що це стане доброю традицією, що буде підтримуватись, та й надалі виховувати любов та більше захоплення до навчальних предметів в учнів Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5.